تعریف تیغه فرز

تعریف تیغه فرز

 

برای براده برداری از قطعه کار در فرز کاری از تیغه چند لبه ای استفاده می شود که آن را تیغه فرز می نامند. لبه های برنده تیغه فرز فرم گوه ای دارند(مانند رنده  تراشکاری) که در روی محیط دایره ای قرار گرفته اند. در فرزکاری هر یک از لبه های تیغه فرز در حین گردش دورانی خود مدت کوتاهی براده گیری می کنند و تا نوبت بعدی بدون براده برداری آزاد گردش کرده خنک می شوند ؛از این رو  تیغه فرزها مانند رنده تراشکاری در اثر برش تحت فشار دائم قرار نمی گیرند ،وبراده برداری با آنها سریعتر انجام می شود.

 

جنس تیغه فرزها

تیغه فرزها از مواد مختلفی ساخته می شوند که چند نمونه از آنها را ذکر می کنیم.

فولاد افزار سازی: تیغه هایی که از فولاد افزار سازی ساخته می شوند دارای قدرت براده برداری کم هستند و بدین سبب در مصارف محدود از آنها استفاده می شود. این فولادها مقدار 1 تا 1.2 % کربن دارند و با توجه به پیشرفت های فنی کنونی استفاده از این تیغه ها مفید و مقرن به صرفه نیست و تا دمای 300 درجه سانتیگراد می تواند مقاومت کند.

فولاد افزار آلیاژی تند بر: تیغه فرزهایی که از فولاد تندبر ساخته میشوند، متداولترین نوع تیغه ها هستند که در صنعت به منظور صرفه جویی در هزینه از آن استفاده می شود. در جنس این فولادها علاوه بر آهن و کربن عناصری نظیر:

وانادیم،مولیبدون،ولفرام و کروم به میزان زیاد آلیاژ شده ازاین رو قدرت تحمل و برش زیاد را دارد و تا 600 درجه سانتیگراد قدرت خود را حفظ می کند و آن را با علامت ss نشان می دهند. نوع دیگر فولاد آلیاژی که از آلیاژ فولاد و کربن و  ولفرام و کبالت به نام فولادHSS است و تا حدود 900 درجه سانتیگراد قدرت تحمل و برش  دارد.کاربیدهای سمانته شده:این تیغه ها از موادی ساخته می شوند که فاقد آهن هستندو آن را به طریق متال سرامیک از کاربیدهای پودر شده تنگستن و تیتانیوم می سازند. کاربیدها مخلوطی هستند از کربن با فلزات دیر گداز و

بهترین شرایط برش را دارا می باشند و قابلیت برش خود را تا حدود 900 درجه  سانتیگراد حفظ می کنند.این تیغه ها احتیاجی به عملیات سخت کردن ندارند و از  استحکام طبیعی برخوردار هستند. چون کاربیدهای سمانته گران هستند از این رو فقط لبه های برنده تیغه ها از این جنس انتخاب می شود که به وسیله لحیم کاری یا  پیچ بر روی بدنه تیغه قرار می دهند. کاربیده ا انواع و اقسام گوناگون دارند که با  حروف F1,G1,H1,S2, S1, نشان می دهند.

D,K,R

سرامیکها: سرامیکها مواد جدیدی هستند و محاسن زیادی دارند و از جمله می توان از مواد ارزان قیمت استفاده کرد مانند اکسید آلومینیوم (Al2O3) که در نظر است جایگزین کاربیدها شود .

 

 

تیغه فرزها دارای انواع و اندازه های مختلفی هستند که از لحاظ شکل،اندازه،تعداد  دندانه،نوع کار،نوع تولید،طرز بستن و غیره با یکدیگر فرق دارند و تقسیم بندی می شوند.

 

طبقه بندی بر حسب نوع تولید دندانه:

از نظر نوع تولید تیغه فرزها به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) تیغه فرزهای با دندانه های فرز کاری شده:لبه های برنده این تیغه فرزها به وسیله فرز کاری انجام می گیرد و شکل نهایی این تیغه ها از طریق سنگ زنی حاصل می شود تیز کردن این تیغه ها خیلی آسان است. و ازسطح آزاد ،یعنی محیط خارجی سنگ زنی میشوند،اما عیب آن در این است که اندازه اصلی قطر تیغه کم میشود و پهنای فازتیغه فرزc بیشتر میشود و عمق شیارهای تیغه فرزh کم میشود ودر این صورت شیارها پس از مدتی باید عمیق تر گردد.

 

 

 

تیز کردن تیغه فرزهای غلطکی.

ب) تیغه فرزهای پشت تراشی شده:

برای فرز کاری سطوح فرم دار از تیغه فرزهای پشت تراشیده شده استفاده می شود.شکل خارجی این تیغه ها قبلا تراشیده شده و شیارهای مخصوص برای خروج براده در آنها ایجاد می شود. این رنده ها با تیغه فرزهای زاویه دار

مخصوص براده برداری می شود.این تیغه ها در هنگام تیز کردن فقط از سطح براده تیزمی شود و در نتیجه،شکل لبه برنده این تیغه ها با سنگ زدن و تیز کردن تغییر نمی کند.

در شکلهای پایین چند نوع از تیغه فرزهای فرم و تیز کردن آنها را می بینید.

 

تقسیم بندی بر حسب شکل و سطح تیغه ها:

از نظر شکل و سطح، تیغه ها انواع مختلف دارند؛ از جمله تیغه فرزهای غلتکی، تیغه فرزهای غلتکی پیشانی تراش ، تیغه فرزهای زاویه دار پولکی،فرمی، چرخ دنده تراش، اره ای و تیغچه دار را می توان نام برد.

که در این مبحث فقط تیغه فرز های غلطکی،غتطکی پیشانی تراش و تیغچه دار را شرح می دهیم:

تیغه فرزهای غلطکی:این تیغه فرزها فقط لبه برنده محیطی دارند و آنها را برای  روتراشی و پرداخت سطوح هموار در ماشینهای فرز افقی به کار می برند.

 

این تیغه ها به دو شکل دنباله دار و یا سوراخدار ساخته می شوند و مشخصات آنها قطر،جنس،اندازه سوراخ در پیشانی این تیغه ها ثبت شده است.تیغه فرزهای غلتکی پیشانی تراش:این تیغه فرزها نه تنها در روی محیط

خود لبه های برنده مانند تیغه فرزهای غلتکی دارند بلکه در سطح پیشانی آنها نیز د نده هایی است که براده برداری می کنداز این تیغه فرزها معمولا در ماشین های  فرزعمودی استفاده می کنند،اما می توان برای فرز کاری پله ها در ماشین فرز افقی نیز استفاده کرد.

 

در شکل مشخصات این تیغه ها از نظر جنس و قطر و قطر سوراخ در پیشانی بدون دندانه انها نمایان است.

این تیغه ها به صورت تیغه فرزهای غلتکی پیشانی دنباله دار، بدون دنباله و با دنباله  مخروطی ساخته می شوند.

تیغه فرزهای تیغچه ای(تیغه فرز کاتریج) این تیغه فرزها دارای تیغچه های جداگانه است که در بدنه تیغه فرز جا سازی شده و بسته می شود.حسن این تیغه فرزها در آن است که اگر یکی از لبه های تیغه فرز  صدمه ببیند به آسانی می توان آن را عوض کرد.

این گونه تیغه فرزها را بیشتر برای پیشانی تراشی سطوح بزرگ به کار می برند.

 

/ 0 نظر / 133 بازدید