مکانیک ساخت و تولید

این وبلاگ سعی در نمایش مطالب و مقالات و معرفي وبلاگها و سايتها در زمینه مهندسی مکانیک ساخت و تولید را دارد .

کمک فنر
ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

کمک فنر

لزوم استفاده از کمک فنر ، اساس کار کمک فنر ، انواع کمک فنر ، کمک فنر گازی ،کاویتاسیون در کمک فنر  ،عیب یابی کمک فنر ،روغن کمک فنر،نفش کمک فنر در خودرو ، نحوه عملکرد یک فنر

 

 


سرسیلندر
ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

سرسیلندر

ساختمان سرسیلندر ،  قطعات سرسیلندر ، اتاقک درونسوزی ،  طرز کار ، کاربرد ، 

 


آشنایی با جیک و فیکسچر ها
ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

 آشنایی با جیک و فیکسچر ها

 جیک یک وسیله مخصوص است که قطعه کار داخل آن قرار داده شده است و  یا روی قطعه کار قرار داده می شود تا عملیات ماشین کاری روی آن انجام گیرد جیگ نه تنها قطعه کار  را در خود مهار می کند بلکه ابزار را نیز به هنگام عملیات تولیدی هدایت می کند معمو لا جیگ ها  بو شها ی هدایت کننده از جنس فولاد سخت شده دارند و برا ی عملیات سوراخ کاری و فرایندهای مشابه بکار می روند .

 


غول پیکرترین ماشینهای مکانیکی
ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

تصاویری از غول پیکرترین ماشینهای مکانیکی

 


پیستون
ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

پیستون

پیستون اولین قطعه موتور است که شروع به حرکت می‌کند و انرژی بوجود آمده از احتراق سوخت را به میل لنگ منتقل می‌نماید.

 پیستون شکل دست نخورده کلمه (Piston) است که از زبان انگلیسی به زبان ما وارد شده است و به یکی از قطعات موتور اطلاق می‌شود.

 


رینگ پیستون
ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

رینگ پیستون

شمای رینگ‌های پیستون به شکل حلقه‌هایی است که بر روی سطح پیستون قرار گرفته‌اند و برجستگیهای خاص خودشان را دارند.

 رینگ یک کلمه انگلیسی (Ringe) است که به همان شکل اصلی در زبان ما رایج شده است و معنای آن حلقه می‌باشد و در اصطلاح به حلقه‌های فلزی گفته می‌شود که در روی پیستون قرار می‌گیرند.

 


شاتون
ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

شاتون

شاتون یک کلمه فرانسوی است (Chatom) به همان شکل در زبان فارسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و معنای آن عبارتست از میله‌ای که در موتور ارتباط میان پیستون و میل لنگ را برقرار می‌کند.

  در موتورهای پیستونی ، خواه دوزمانه باشند، خواه چهارزمانه ، پیستون تنها در مرحله احتراق سوخت جهت حرکت خود انرژی دارد و در مراحل دیگر (از قبیل تنفس ، تراکم و تخلیه) می‌بایست به نحوی حرکت داده شود. برای تامین حرکت پیستون در زمانهای که احتراقی در سیلندر صورت نمی‌گیرد از میل لنگ استفاده می‌کنند.

 


موتور های جت
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

موتور های جت

موتور های جت کلا به هفت دسته تقسیم می شوند:

۱.توربین گاز ۲.توربو فن  ۳.رم جت  ۴.پالس جت  ۵.پرشر جت  ۶.توربو جت ۷.توربو پراپ


ترموستات ها
ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

ترموستات ها

ترموستات ها وسایل کنترل دمای آب داخل شبکه سیستم گرمایش یا سرمایش  یا آب گرم مصرفی و یا کنترل هوای گرم یا سرد می باشند .

 هر ترموستات دارای  یک قطعه حساس در مقابل دما است که نسبت به تغییر آن عکس العمل نشان داده و باعث قطع و وصل آن می شود به این قطعه حساس حس کننده گفته می شود  .

 


ترمومترها
ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

ترمومترها

برای اطمینان از صحت کار دستگاههای مختلف یک سیستم حرارت مرکزی لازم است که بعضی کمیتهای فیزیکی نظیر دما و یا فشار در نقاط مختلف سیستم اندازه گیری شود مثلا برای اندازه گیری دما از وسیله ای به نام ترمومتر استفاده می شود .

انواع ترمومترها  ،  ترمومتر بی متالی ،  ترمومتر با لوله مویی 


روش تست کنترل روغن
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

روش تست کنترل روغن

کنترل روغن دستگاهی است که جهت محافظت کمپرسور تعبیه شده و بر روی روغن کاری مداوم کمپرسور نظارت دارد.

 


سیر تاریخی موتور
ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

موتورهای اولیه  ، موتور بخار  ،  بودوروشا  ، اتو و کلارک  ،  موتور دیزل ، موتورهای امروزی 

 


سیستم انتقال قدرت
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

سیستم انتقال قدرت دو وظیفه را در اتومبیل به عهده دارد: انتقال قدرت از موتور به چرخهای محرک و تغییر مقدار گشتاور. در تشریح سیستم انتقال قدرت به کرات از دو عبارت توان و گشتاور استفاده می‌شود که توضیح کوتاهی درباره هرکدام ضروری به نظر می‌رسد. عبارت «توان» نرخ یا سرعت انجام کار است. «تورک» یا گشتاور به زبان ساده یعنی گردش نیرو. با توجه به ارتباط بین دور موتور و توان ، وجود جعبه دنده‌های چند نسبته ضروری است، چرا که موتور اتومبیل بیشینه توانش را در سرعتهای معین تحویل می‌دهد که البته منظور از سرعت همان RPM یا دور در دقیقه است.


سیستم سوپاپ
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

سوپاپ یک کلمه فرانسوی (Soupape) است که در زبان ما به همان شکل اصلی استعمال می‌گردد. معنی دقیق آن دریچه است. لیکن معنی رایج آن عبارت است از یکی از قطعات موتور که روی سیلندر موتور قرار می‌گیرد و ورود هوا و خروج دود را کنترل می‌کند. البته در مواردی به دریچه‌های موجود در تلمبه‌های آب نیز اطلاق می‌گردد.

 هنگامی که فردی قصد ورود به فروشگاه یا خروج از آنجا را داشته باشد باز می‌شود و در زمانهای دیگر بسته می‌ماند. لازم به ذکر است که سوپاپ برای باز و بسته شدن نظم خاصی پیروی می‌کنند (در مثال مذکور عامل نظم دهنده ورود و خروخ افراد می‌باشد). همانگونه که می‌دانید موتوهای احتراقی جهت تولید قدرت می‌بایست بتوانند مواد سوختنی را بسوزانند و این کار را در سیلندر موتور انجام می‌دهند. و بدیهی است که برای انجام عمل سوختن به سه چیز نیاز است. ماده سوختنی ، حرارت و اکسیژن.


سیلندر موتور
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

کلمه سیلندر (Cylinder) یک کلمه انگلیسی است که به شکل دست نخورده در زبان فارسی استعمال می‌شود. معنای اصلی سیلندر «استوانه» می‌باشد.

 سیلندر موتور به قسمت استوانه‌ای شکل موتور گفته می‌شود که قطعات دیگر نظیر پیستون درون آن قرار گرفته و بالا و پایین می‌روند. شکل کلی سلندرها یک استوانه‌ای است که از هر دو طرف باز است. به عنوان مثال اگر قسمت تحتانی یک لیوان را از جایی ببریم که قطر آن با قطر دهانه لیوان یکسان باشد یک سیلندر ساخته‌ایم. سیلندر موتور در تمامی موتورهای احتراق داخلی (خواه چهارزمانه باشد خواه دوزمانه) وجود دارد.


فلایویل
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

فلایویلحرکت به سوی جهانی سبز با مبردهای پاک
ساعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

حرکت به سوی جهانی سبز با مبردهای پاک   

 

در اواسط دهه 1980 اعلام شد که مبردهای موجود در سیستمهای متعارف تهویه مطبوع شدیدا محیط زیست جهان را تخریب می نمایند که دو خانواده بزرگ این مبردها که اغلب در سیستمهای تهویه مطبوع مورد استفاده قرارمی گیرد CFC ها1 و HCFC ها2 می باشند. کلر موجود در این مبردها لایه ازن را تخریب نموده و پروتکل مونترال در سال 1987را که توافق نامه ای میان 180 کشور جهان است نقض می کنند .

آنچه در این توافق آمده است؛ توقف تولید مبردهای با ترکیب CFC  و HCFC در یک دوره 40 ساله است که این دوره از سال 1995 آغاز گردیده است .


موتورهای استرلینگ چگونه کار می کنند؟
ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: چرخه استرلینگ ، موتور استرلینگ دو پیستونه

موتورهای استرلینگ چگونه کار می کنند؟

 موتور استرلینگ یک موتورحرارتی است که اختلاف زیادی با موتورهای  احتراق داخلی در اتومبیل دارد که در سال 1816 توسط رابرت استرلینگ اختراع شد. موتور استرلینگ قابلیت بازدهی بیشتری نسبت به موتورهای بنزینی و دیزلی دارد.

 اما امروزه موتورهای استرلنگ فقط در برخی کاربرد های خاص مانند زیر دریاییها یا ژنراتورهای کمکی در قایق ها  که عملکرد بی صدا مهم است استفاده می شود. اگر چه موتورهای استرلینگ به تولید انبوه نرسید اما برخی اختراعات پرقدرت با این موتور کار می کند.

 انواع کمپرسورها
ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: کمپرسور شعاعی ، کمپرسور محوری

انواع کمپرسورها

 

کمپرسورها وسیله ای هستند که توسط آنها هوا فشرده شده و سپس به سمت قسمت احتراق فرستاده میشود .

 کمپرسورها دارای دو نوع محوری و شعاعی هستند که هر نوع دارای کاربرد و نقص خاص خود میباشد .